Wbrew swojej nazwie w pracach DCA-Europe uczestniczą także firmy z obydwu Ameryk i Północnej Afryki. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w salach hotelu Bel Air w dniach od 13 do 15 października. Jego hasło przewodnie zostało wyartykułowane jako: HDD + DCA = Innovation + Quality. Program zjazdu koncentrował się więc na zagadnieniach związanych z aplikacjami nowych technologii oraz wskazywał na innowacyjne metody rozwiązywania problemów technicznych. DCA od lat stara się także skupiać na takim problemie jak jakość realizacji projektów wiertniczych. Powołała do życia kilka grup roboczych, które opracowują wytyczne dla standardów wykonawczych i rekomendacje dla formułowania kontraktów.

Pierwszego dnia obrad plenarnych zaprezentowano historię projektów naftowych zrealizowanych na szelfie Morza Północnego i Zatoki Meksykańskiej (Wilhelm Honoff, Deutag). Przedstawiono analizę europejskiego rynku gazowniczego i roli jaką odgrywają obecnie technologia LNG oraz potencjalne złoża gazu łupkowego (Bert Kiewiet, KEMA). Przedyskutowano też możliwości jakie dają nowe metody wykorzystujące światłowody w celu detekcji mikro uszkodzeń w rurociągach (Roberto Walder, Smartec). Z dużym zainteresowaniem spotkał się referat przygotowany przez nowego członka DCA, polską firmę Nawitel. Historię HDD w Polsce i perspektywy dla rozwoju tej technologii w najbliższych latach przedstawił Karol Urbański.

Drugi dzień to referaty skupiające się na rzeczywistych projektach zakończonych w trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy. Dan Billig (Prime Horizontal) przedstawił metody nawigacji zastosowane podczas przekroczenia zatoki portowej we francuskim Hawr. Przebieg projektu Devil Creek, polegającego na instalacji gazociągu na szelfie morskim u wybrzeży Australii, zreferował Troy Brown (DrillTec).  Projekt był wyjątkowy z kilku powodów: otwór wydrążono w granicie o wytrzymałości na ściskanie dochodzącej do 250 MPa, natomiast sam rurociąg o długości ponad 2000 m i średnicy 16? wepchnięto do otworu od strony wiertnicy. Wiercenie pod kanałem Milford Haven to z kolei najdłuższy otwór jaki w całości wydrążono w skale. Interesującymi doświadczeniami związanymi z zastosowaniem metody Intersect, oraz selekcją narzędzi do wiercenia i poszerzania otworu o długości ponad 3000 m podzielił się Jeremy Seamans (LMR UK). Nie zabrakło też analizy projektu HDD z punktu widzenia danych pozyskiwanych w zaawansowanych badaniach geologicznych (Norbert Landesberger, Tau Ingenieurgesellschaft).

Interesującym doświadczeniem dla uczestników konferencji była wizyta w wiodącym, niezależnym holenderskim instytucie badawczym Deltares. Finansowany zarówno przez sektor prywatny jak i rząd instytut z siedzibą w Delft zajmuje się zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianą tematyką wodną i geotechniczną. Prowadzone prace badawcze dotyczą środowiska morskiego, stref przybrzeżnych, delt rzecznych, stabilności skarp i zboczy, głębokiego fundamentowania dla wielkich konstrukcji inżynierskich. Deltares zrealizował wszakże szereg projektów związanych z technologiami budowy instalacji podziemnych, w tym HDD i tunelowaniem. Świetnie wyposażone laboratoria posłużyły między innymi do stworzenia modeli pozwalających na określenie dopuszczalnych ciśnień wewnątrz otworów wiertniczych, sił instalacyjnych czy warunków koniecznych dla uzyskania stabilnej ściany wielkośrednicowych tuneli drążonych w miękkich formacjach.

DCA-Europe zrzesza 28 członków rzeczywistych, którymi są wykonawcy robót wiertniczych, a także 55 członków stowarzyszonych. Prezydentem organizacji jest obecnie Hermann Lubbers reprezentujący firmę Max Streicher. Funkcję tę w przeszłości pełnili także Claus Schmidt, Hans Ringers i Gerard Hoogveld.

Zobacz fotogalerię