Uczestnicy szkolenia mieli okazję wysłuchać m.in. referatu poświęconego systemom płuczkowym wykorzystywanym w HDD, analizie ich funkcji i stosowanym przyrządom pomiarowym. Szczegółowo zostały przedstawione pojęcia geotechniczne i interpretacja danych. Nie zabrakło też wystąpień poświęconych przewodom wiertniczym czy operacjom wiertniczym, a w tym technologiom wiercenia pilotowego i poszerzaniu otworu, jak też towarzyszącym problemom. Jeden z wykładów dotyczył systemów lokalizacji opracowanych przez firmę Digital Control Incorporated. Sesję wykładową pierwszego dnia zamknęło omówienie interesujących projektów HDD wykonanych w latach 2009-2011.

Drugi dzień szkolenia również był bardzo intensywny. Rozważania poświęcone były np. wierceniom kierunkowym i kalkulacjom trajektorii otworu w HDD, czy kalkulacjom inżynieryjnym wykorzystywanym w ramach stosowania tej samej technologii. Uczestnicy spotkania mieli również okazję pozyskać solidną wiedzę z zakresu instalowania rurociągów, organizacji robót wiertniczych i analizy związanego z takimi pracami ryzyka. Obrady zakończono rozważaniami na temat hydrauliki otworowej – podstawowych pojęć i formuł oraz transportu zwiercin w otworze.

Organizatorzy seminarium zapraszają już dziś na kolejną edycję szkolenia, która, jak zwykle, odbędzie się na początku przyszłego roku.

Zobacz fotogalerię