Obecnie w Brazylii realizowane są spektakularne projekty infrastrukturalne związane z tym, że w 2014 i 2016 r. południowoamerykański gigant będzie gościć dwie największe imprezy sportowe świata: piłkarski mundial i igrzyska olimpijskie. Wiele z tych inwestycji znalazło odzwierciedlanie w programie bezwykopowej imprezy. Jak zauważył dr Samuel T. Ariaratnam, prezes International Society For Trenchless Technology (ISTT), w Brazylii w ostatnim czasie obserwowany jest szybki wzrost w zakresie stosowania technologii bezwykopowych. Z kolei szef Brazil Association for Trenchless Technology (ABRATT) - Paulo Dequech podkreślił, że są one na dużą skalę wykorzystywane w trakcie budowy i modernizacji infrastruktury podziemnej tego kraju.

Tegoroczny No-Dig okazał się wielkim sukcesem z uwagi na dużą liczbę uczestników tak z kraju i z zagranicy. W ciągu trzech dni mieli oni możliwość wzbogacenia swojej wiedzy o najnowsze rozwiązania m.in. w zakresie urządzeń i usług, a także wzięcia udziału w prezentacjach przedstawicieli świata nauki i biznesu z całego świata, poświęconych aktualnym badaniom, procedurom i technologiom.W trakcie trzydniowego spotkania przedstawiciele z kilkunastu krajów wygłosili około pięćdziesięciu referatów podczas osiemnastu sesji technicznych. Ponadto odbyły się są też trzy dodatkowe wykłady sponsorów i cztery wykłady techniczne.

W czasie konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień poświęconych m.in.: renowacjom z wykorzystaniem metody CIPP, mikrotunelowaniu, technologii Pipe Jacking, zarządzaniu projektami bezwykopowymi, społecznemu i środowiskowemu wpływowi technologii bezwykopowych, projektowi renowacji systemu wodociągowego w Seulu, doświadczeniom z użycia Pipe Jacking w Chinach, modelom biznesowym oraz duńskim systemom kontroli jakości dla metod bezwykopowych i inspekcji CCTV. Ponadto poruszono też takie zagadnienia jak: nowości w zakresie Auger Boring, przewiertów HDD w zróżnicowanych warunkach geologicznych, najbardziej zaawansowanych na świecie technologii inspekcji rurociągów, a także procedur i trudności przy realizacji projektów bezwykopowych. Nie zabrakło również polskiego akcentu – odbyło się kilka wystąpień przedstawicieli z naszego kraju – w tym m.in. referat o instalacji rurociągu o średnicy 3000 mm dla OŚ „Czajka” w Warszawie.

W trakcie konferencji uczestnicy mogli również wziąć udział w dwudniowym kursie poświęconym HDD, który został przeprowadzony przez inżynierów z Petrobras. Nie zabrakło też paneli dyskusyjnych dających możliwości wymiany poglądów np. na temat konkretnych projektów i właściwych praktyk.W tym roku na wystawie zaprezentowało się około 100 firm z całego świata, a zwiedzający mieli okazję zapoznać się z proponowanymi przez nie produktami i usługami.

Tradycyjnie podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody ISTT, m.in. w kategorii produkt, badania naukowe i student roku. W kategorii projekt roku zwyciężyła firma Trenchless Technologies, którą wyróżniono za wykonanie renowacji dwóch równoległych kanałów ściekowych w mieście Port Elizabeth w RPA.

Przez kilka listopadowych dni São Paulo stanowiło centrum bezwykopowego świata. Do Brazylii przybyli m.in. reprezentanci najważniejszych firm producenckich i wykonawczych związanych z tą branżą z całego świata. Konferencja i wystawa były doskonałą okazją nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy i zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie, ale też, co równie ważne, do spotkań i nawiązywania relacji biznesowych.

Kolejna, 31. edycja konferencji, odbędzie się w Sydney w dniach 1-4 września 2013 r.

 

Zobacz fotogalerię z 30. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy No-Dig