Tradycją dorocznych seminariów poświęconych technologiom bezwykopowym organizowanych przez JL Maskiner w Polsce są bliźniacze spotkania w różnych regionach kraju. Pierwsze seminarium, w którym wzięli udział uczestnicy z północnej części Polski, odbyło się w hotelu Mościcki w Spale (19 lutego br.), zaś drugie, które zgromadziło gości z południa - w hotelu Leopolis w Krakowie (21 lutego).

Tematyka tych spotkań dotyczyła: maszyn, urządzeń i technologii Ditch Witch®; urządzeń, technologii i nowej serii narzędzi do HDD - Hammerhead®; a także „szkoły płuczkowej”, czyli materiałów i komponentów płuczkowych Baroid®. W obydwu bliźniaczych seminariach wzięło udział około 130 przedstawicieli firm wykonawczych związanych z branżą HDD. 

Na początku reprezentanci firmy JL Maskiner: Henryk Trapik (w Spale) oraz Ireneusz Sas (w Krakowie) witali uczestników oraz wprowadzali ich w tematykę tegorocznych wykładów i prezentacji. W dalszej części przedstawiciel Ditch Witch® Bernt Steinmetz omawiał oferowany asortyment. Prezentował nowości w ofercie - maszynę JT20 (zastępującą JT2020) i JT30 (następcę JT3020), a także zupełnie nową linię JT25. Poza zmianami w siłach uciągów tych urządzeń zastosowano nowe silniki o niskiej emisji spalin TIER 4.

Ponadto prelegent przedstawiał nowe linie systemów namierzania i lokalizacji głowicy.Następnie Marcel Bijleveld z firmy Cebo Holland prowadził wykłady dotyczące materiałów i komponentów płuczkowych Baroid®. Przybliżył nie tylko zakres oferowanych produktów, ale też gospodarkę płynem wiertniczym na placu budowy. Podkreślał on, że właściwe zarządzanie płuczką stanowi umiejętność niezbędną każdemu wiertnikowi. 

Z kolei informacje dotyczące linii produkcyjnej i sprzętu marki Hammerhead® (której właścicielem jest The Charles Machine Works), prezentował nowy przedstawiciel na Europę, Bliski Wschód i Afrykę - Bartłomiej Fratczak. W seminarium brał udział także Dyrektor Zarządzający Grupy JLM  - Björn Säwe.

Ku zaskoczeniu prelegentów, uczestnicy spotkań często zadawali pytania, w związku z tym wywiązywała się interesująca dyskusja.

Tradycyjnie po wykładach i prezentacjach odbyła się uroczysta kolacja z daniami kuchni polskiej, której specjały szczególnie przypadły do gustu gościom z zagranicy. W trakcie bankietu uczestnicy mieli również okazję do kontynuacji dyskusji na temat technologii HDD. 

Z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie spotkaniem poświęconemu technologiom bezwykopowym. Oznacza to, że stanowi ono istotne źródło wiedzy i doświadczeń praktycznych, którymi organizatorzy chętnie się dzielą. Gratulujemy kolejnego udanego seminarium i już dziś zapraszamy na następne, które odbędzie się za rok.

Zobacz fotogalerię z seminarium JL Maskiner w Polsce sp. z o.o.