Nieodłączną częścią Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii "Inżynieria Bezwykopowa" są nagrody TYTAN - uznane w branży trofea, którymi co roku nagradzane są najciekawsze projekty z zakresu technologii bezwykopowych, produkty, wykonawcy, a także inwestorzy.

Zgłoszone projekty, produkty i firmy oceniane są przez Jury, w skład którego wchodzą uznane autorytety reprezentujące najważniejsze środowiska akademickie i branżowe oraz redaktor naczelny czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa". Ocena odbywa się na podstawie niezależnego głosowania członków Jury, którzy mają do dyspozycji stałą pulę punktową, rozdzielaną pomiędzy nominowane firmy, a suma punktów decyduje o ostatecznym rozstrzygnięciu.

Tegorocznych zwycięzców wyłoniła komisja w składzie:

- Dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej
- Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej
- Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas Prorektor Politechniki Wrocławskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
- Dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej
- Dr inż. Teresa Nowak z Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej
- Dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy (WISBIOP).

W tym roku nagrody przyznano w pięciu kategoriach: "projekt roku - nowa instalacja", "projekt roku - renowacja", "europejski projekt w technologiach bezwykopowych", "mały projekt bezwykopowy" oraz "produkt roku". Organizatorzy Konferencji postanowili także przyznać jedną nagrodę specjalną.

W kategorii "nowy projekt - instalacja" statuetkę otrzymała firma PPI CHROBOK S.A. za wykonanie dwóch równoległych przewiertów (2 x 655 m) w technologii HDD pod rzeką Oławą w ramach budowy magistrali wodociągowej północnej (Mokry Dwór - Opatowice) - etap I a. Prace zrealizowano na zlecenie MPWiK S.A. we Wrocławiu, które nagrodzone zostało Tytanowym Laurem Inwestora.

TYTAN 2014 w kategorii "projekt roku - renowacja" powędrował do firm Blejkan sp. z o.o. i INFRA S.A. za renowację kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Pawłowicach. W ramach realizowanej inwestycji do 2014 r. na Osiedlu w Pawłowicach wykonano w zakresie kanalizacji sanitarnej renowację metodą bezwykopową łącznie 1168,23 m sieci. Tytanowy Laur Inwestora trafił w ręce przedstawicieli Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Krzyżowicach i Gminy Pawłowice.

Kolejną kategorią, w której Jury postanowiło przyznać nagrodę, jest "europejski projekt w technologiach bezwykopowych". TYTANEM 2014 w tej kategorii została nagrodzona firma Nawitel Sp. z o.o. sp.k. za wykonanie w ramach zadania pn. "Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN700 MOP 8,4 MPa relacji Rembelszczyzna-Gustorzyn" ponad 16 km horyzontalnych przewiertów kierunkowych HDD. Długość przewiertów znajdowała się w przedziale od 150 mb do 1352 mb. Prace wykonano na zlecenie Operatora Gazociągów Przesyłowych "GAZ-SYSTEM" S.A., który został nagrodzony Tytanowym Laurem Inwestora.

W kolejnej kategorii - "mały projekt bezwykopowy" - dwie firmy uzyskały taką samą ilość punktów. Biuro Wdrożeniowo-Projektowe SABEL zostało nagrodzone za wykonanie sześciu przewiertów pod rzekami Widawą i Odrą we Wrocławiu w ramach modernizacji linii kolejowej E-59 na odcinku Wrocław – Poznań. Tytanowym Laurem Inwestora zostały nagrodzone PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zleciły wykonanie prac.

Drugą firmą nagrodzoną w tej samej kategorii jest ZRB Janicki, która została doceniona za wykonanie dwóch równoległych przekroczeń rzeki Świny w Świnoujściu dla potrzeb sieci teletechnicznej. Prace wykonano na zlecenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., który został nagrodzony Tytanowym Laurem Inwestora.

Według Jury, "produktem roku" został trzymodułowy system separacji faz dla HDD i mikrotunelowania, skonstruowany na bazie sit wibracyjnych NOV wyposażonych w opatentowany system kontroli stopnia obciążenia (Constant-G Control). TYTAN 2014 w tej kategorii trafił do firm Normag b.v. i Robert Osikowicz Engineering - przedstawiciela w Polsce.

W tym roku przyznaliśmy jeszcze nagrodę specjalną, która trafiła do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Poprzez tę nagrodę pragniemy docenić wkład krakowskiego przedsiębiorstwa w rozwój technologii bezwykopowych oraz to, że jako jedno z pierwszych w Polsce nie obawiało się zainwestować w nowe, pionierskie i niepopularne jeszcze wówczas w kraju rozwiązania technologiczne. 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Z pełną listą nominowanych do nagród TYTAN 2014 można zapoznać się tutaj.

Laureaci nagród:

TYTAN 2013

TYTAN 2012

TYTAN 2011

TYTAN 2010

TYTAN 2009

TYTAN 2008

TYTAN 2007

TYTAN 2006

TYTAN 2005

TYTAN 2004

TYTAN 2003