Jak wyjaśnia Sebastian Marcinkowski z firmy Blejkan, cały kontrakt został podzielony na 14 elementów skończonych. Podziału takiego dokonano ze względu na możliwość szybszego rozliczenia częściowego projektu, jak również odbiorów częściowych. Dla każdego elementu skończonego opracowany został projekt budowlany, przygotowano wniosek zgłoszeniowy oraz dokumentację powykonawczą.

Bezwykopowa renowacja blisko 10 km kanalizacji sanitarnej

W ramach kontraktu w Jędrzejowie bezwykopowej renowacji należy poddać 9900 m kanalizacji sanitarnej oraz 250 szt. studni. Do początku sierpnia prace zostały wykonane na długości blisko 6800 mb, co stanowi 68% całego zakresu. Jeśli chodzi o studnie, to zaawansowanie wynosi 55%.

Zastosowane dotychczas technologie renowacji

Do prac renowacyjnych wykorzystywane jest kilka technologii. Wśród zastosowanych dotychczas można wymienić np.:

- Omega Liner DN300 na długości 382,00 m;

- rękaw UV DN300 na długości 632,00 m;

- rękaw UV DN250 na długości 256,00 m;

- rękaw UV DN350 na długości 24,00 m;

- rękaw UV DN400 na długości 514,00 m;

- relining modułami PVC DN500/450 na długości 3728,00 m;

- relining modułami PE DN600/560 na długości 1234,00 m.

Renowacje studni wykonywane są za pomocą paneli TWS cienkościennych o grubości min. 3 mm, natomiast kinety, spoczniki oraz górę studni z trójwarstwowych laminatów utwardzanych na placu budowy – wyjaśnia Marcinkowski.

Oddano już pięć odcinków kanalizacji

Dotychczas zostało rozliczone i oddane do użytku pięć odcinków kanalizacji,  tzw. elementów skończonych. W sierpniu planowane jest oddanie trzech kolejnych. Jak jednak podkreśla wykonawca, nie są to odbiory końcowe tylko częściowe. Ostateczny odbiór końcowy odbędzie się dopiero przy rozliczeniu ostatniego odcinka i zgodnie z umową nastąpi to w listopadzie br.

Usterki i prace dodatkowe

Jak mówi Marcinkowski, prace w Jędrzejowie przebiegają bez większych utrudnień, choć, jak to zwykle bywa na placu budowy, pojawiły się również niespodzianki. Przykładowo podczas czyszczenia kanalizacji i w czasie prowadzenia renowacji stwierdzono w sumie trzy poważne usterki. Każda z nich była spowodowana złym stanem kanalizacji sanitarnej.

Jedna z usterek pojawiła się na kolektorze C, na odcinku przebiegającym wzdłuż rz. Jesionki na terenach prywatnych. Występowały tam zapadnięcia kanału, przez które wlewała się woda z rzeczki. Ponadto na kanale rosło duże drzewo, którego korzenie powodowały nieszczelności. W miejscach zapadnięcia konieczne było punktowe wykopanie kolektora i jego naprawa. Prace te były utrudnione ze 

względu na znajdującą się obok rzeczkę oraz wysoki poziom wód gruntowych. Po wykonaniu napraw punktowych wykonano kraking całego odcinka. Dzięki tym naprawom o 3000 m3 na dobę zmniejszył się spływ ścieków do oczyszczalni. Jako że usterka wystąpiła na terenie prywatnym, pojawiła się też konieczność uzyskania zgody od właściciela na prowadzenie prac, a w tym przypadku nie było to łatwe.

Kolejna usterka została zlokalizowana na kolektorze A, który również przechodzi przez rzeczkę. Należało wykonać wykop punktowy na środku rz. Jesionki i "przepompować rzeczkę by-passem", wykonać naprawę punktową kanalizacji oraz przywrócić teren do stanu pierwotnego. To działanie również spowodowało zmniejszenie ilości ścieków płynących do oczyszczalni – tym razem o 2200 m3 na dobę.

Na tym samym kolektorze występowała jeszcze jedna usterka – podczas prac renowacyjnych zawaleniu uległ odcinek, który nie wchodził w zakres realizowanego kontraktu. Jakkolwiek kanał powstał zaledwie około 5 lat temu, to albo nie został dokończony, albo wykonawcy zabrakło materiału, by zbudować go w całości – okazało się, że do studni brakowało 1 mb przewodu. W wyniku zawalenia kanału wystąpiło natychmiastowe spiętrzenie ścieków. Konieczne było ich przepompowanie oraz uruchomienie bypassa na długości 200 mb. Wymusiło to też zamknięcie ulicy i zorganizowanie objazdów. Ostatecznie kanał został naprawiony, a nawierzchnia odtworzona. Prace te zajęły blisko pięć dni.

Jak podkreśla wykonawca, podczas realizacji kontraktu w Jędrzejowie wyraźnie widać duże zaangażowanie inwestora i inspektora nadzoru, którzy są chętni do pomocy w rozwiązywaniu problemów.

O firmie Blejkan S.A. pisaliśmy też w innych wiadomościach i artykułach ---> więcej