Stary przewód wodociągowy tworzyła rura stalowa DN150, natomiast nowa rura, na jaką zdecydował się inwestor, to rura z żeliwa sferoidalnego DN150.

Wymogiem inwestora była minimalna ingerencja w ruch uliczny. Wszystkie wykopy zabudowano grodzicami. Wynikało to też z faktu, że budowa była prowadzona blisko ruchliwej ulicy. Trasy obcych mediów przy wykonaniu wykopów należało zlokalizować i zabezpieczyć.

Dzięki niewielkim wymiarom lawety ciągnącej GrundoBURST 800G firmy Tracto-Technik GmbH & Co. KG, wszystkie prace związane z renowacją odbywały się przy ciągłym ruchu ulicznym oraz pieszo-rowerowym. Jeden z wymienianych odcinków przeznaczonych do renowacji – o długości 100 m, wymagał szczególnej uwagi, ponieważ po wykonaniu wykopu kontrolnego stwierdzono, że znajduje się on bezpośrednio pod gazociągiem. Należało dokładnie sprawdzić średnicę noży rolkowych i poszerzenia, tak aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu rury gazowej. Następnie zakład gazowniczy podniósł gazociąg za pomocą specjalnych siłowników o kilkanaście centymetrów. Umożliwiło to bezpieczne pokonanie kolizji bez konieczności zmiany przebiegu trasy rury.

W pierwszym etapie ustawiono maszynę w wykopie startowym, następnie wprowadzono żerdzie do starej rury. Sprawne łączenie żerdzi poprzez system Quick Lock umożliwiło ich przeprowadzenie na odcinku 100 m w czasie 45 min. Następnie podłączono zestaw noży tnących, poszerzenie wraz systemem pomiaru siły ciągu GrundoLOG i adapter rurowy z rurą żeliwną.

Laweta zapewniła niezbędne siły do zniszczenia starej rury, rozepchnięcia jej oraz wciągnięcia nowego przewodu.

Po zakończeniu prac z elektronicznego rejestratora parametrów sił ciągnących wynikało, że podczas budowy nie przekraczały one 150 kN. Wykonanie krakingu na dystansie 100 m zajęło zaledwie około 8 godzin. Wszystkie prace renowacyjne o łącznej długości ponad 400 m zakończono w ciągu dwóch tygodni.

Więcej o DTA-TECHNIK w innych wiadomościach i artykułach

Zdjęcja z wykonania odnowy wodociągu z wykorzystaniem burstliningu statycznego