Poddany renowacji kolektor znajduje się w takich ulicach, jak: Wyszogrodzka, Piłsudskiego, 3-go Maja, Królewiecka, Ostatnia, Nowowiejskiego, Kazimierza Wielkiego.

Oprócz renowacji wykładziną CIPP (rękaw o strukturze filcowej nasączony jest żywicą poliestrową i utwardzany gorącą wodą), przewidziano modernizację komór przy użyciu chemii budowlanej (80 szt.) oraz rurami GRP ( 13 szt.), jak również wymianę czterech studni betonowych na studnie z polimerobetonu. Na wszystkich przyłączach wpiętych bezpośrednio kanału należy zamontować kształtki kapeluszowe.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a dotychczas wykonano je na kolektorze DN1400 na długości ponad 1 km. Odbiory końcowe są przewidziane na drugą połowę listopada.

Jak wyjaśnia Piotr Kucharzewski, przedstawiciel firmy wykonawczej BLEJKAN S.A., prace podzielono na kilka zakresów rzeczowych, co miało na celu ułatwienie organizacji robót. Rozpoczęto od najtrudniejszego etapu, a mianowicie od kanału DN1400 (ul. Kazimierza Wielkiego), gdzie kolektor dochodzi do przepompowni i tak naprawdę ten etap miał za zadanie zweryfikowanie możliwości pomp do by-passowania ścieków. Warto dodać, że w porze suchej kanałem przepływa średnio około 15000 m3/db. Do tego odcinka są włączone trzy pozostałe główne kolektory ogólnospławne Płocka. Dalsze zakresy prac są pod względem by-passowania łatwiejsze do realizacji.

 

 

Obecnie prowadzone są też jednocześnie działania przygotowawcze na pozostałych odcinkach i w najbliższych dniach rozpocznie się ich renowacja. "Z uwagi na dużą agresywność ścieków, macierzyste rury kanału są bardzo skorodowane i przed przystąpieniem do prac renowacyjnych dużo uwagi trzeba poświęcić na przygotowanie poszczególnych odcinków" – podkreśla Kucharzewski.

Realizacja projektu odbywa się na podstawie umowy pomiędzy Wodociągami Płockimi sp. z o.o. a konsorcjum wykonawczym utworzonym przez firmę MOLEWSKI sp. z o.o. (lider) oraz BLEJKAN S.A. (partner).