W ramach wystąpienia w trakcie Konferencji, odbywającej się w dniach 14-16 czerwca, przedstawiciel CETCO Poland omówi propozycję uporządkowania i organizacji zarządzania projektem od strony płuczkowej. Odpowie na pytanie, czy mentalnie jesteśmy gotowi poszerzać horyzonty i korzystać z doświadczeń firm zagranicznych – często pochodzących z innych kręgów kulturowych, czy też „wiemy lepiej” i tak już pozostanie?

Czym jest lean management?

Lean management (często stosowana jest forma skrócona „lean”, w języku polskim oznacza „szczupłe zarządzanie”) to strategia zarządzania przedsiębiorstwem wywodząca się z Japonii. Rozwinęła się w oparciu o techniki i rozwiązania organizacyjne zastosowane po raz pierwszy po II wojnie światowej w tamtejszym sektorze motoryzacyjnym. Pionierem nowego systemu produkcji była firma Toyota Motor Company, w której inżynier Taiichi Ohno stworzył tzw. System Produkcyjny Toyoty, obejmujący szerokie zasady kultury przyjęte w tej firmie, a także sposób postrzegania świata i prowadzenia działalności.

Koncepcja lean polega na takim zarządzaniu przedsiębiorstwem, by dostarczać klientom produkty oraz usługi w jak najprostszy sposób, z zachowaniem szacunku dla załogi pracującej w przedsiębiorstwie. Wdrożenie odpowiednich standardów pozwala zoptymalizować wykorzystanie czasu, zasobów ludzkich, a także pieniężnych.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi lean management jest S5.

S5, czyli zorganizuj się!

5S jest to narzędzie ciągłego doskonalenia, którego celem jest stworzenie dobrze zorganizowanego i uporządkowanego miejsca pracy, uwzględniające wymogi ergonomii oraz szybki dostęp do potrzebnej informacji. Ma za zadanie zmienić podejście pracowników do organizacji pracy na swoich stanowiskach, stworzyć dobre nawyki i stać się częścią codziennej rutyny. Metoda ta sprawdza się zarówno w biurze, jaki i w warsztacie czy na placu budowy, gdyż S5 oznacza nieustanne ulepszanie każdego miejsca. To jedno z najprostszych i najpopularniejszych narzędzi lean management, będące wstępem do wdrożenia następnych, bardziej zaawansowanych technik.

Nazwa „5S” pochodzi od pierwszych liter pięciu japońskich słów opisujących kolejne etapy wdrożenia tej metody:
1S – seiri – selekcja
2S – seiton – systematyka
3S – seiso – sprzątanie
4S – seiketsu – standaryzacja
5S – shitsuke – samodyscyplina

Celem trzech pierwszych kroków jest wprowadzenie systemu 5S, a dwóch kolejnych - jego utrzymanie. Niektóre firmy sięgają dodają jeszcze kolejny krok – 6S, czyli bezpieczeństwo i higienę pracy. Wdrożenie pierwszych czterech kroków zajmuje zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy.

Liczne korzyści z wdrożenia S5

Dzięki zaimplementowaniu 5S można poprawić jakość produkowanych wyrobów i świadczonych usług, podnieść wydajność pracy, zwiększyć stabilność procesów, usprawnić komunikację oraz obniżyć koszty działania przedsiębiorstwa. Ponadto pracownicy mają większy komfort pracy oraz zmniejsza się liczba wypadków przy pracy.

Firma CETCO jest światowym ekspertem w dziedzinie chemii koloidów i polimerów. Bazując na wieloletnich badaniach własnych oraz współpracy z ośrodkami badawczymi, od dziesięcioleci wdraża innowacyjne technologie dla wiertnictwa, inżynierii środowiska i dla budownictwa. Tysiące zrealizowanych inwestycji potwierdzają zaufanie, jakim codziennie obdarzają firmę jej partnerzy.

Produkty CETCO to nie tylko innowacyjne rozwiązania, ale również gwarantowana jakość. Każdy surowiec stosowany do produkcji oraz każdy gotowy wyrób są poddawane rygorystycznej kontroli jakości. Firma oferuje również profesjonalne wsparcie techniczne.

CETCO należy do koncernu Minerals Technologies Inc. notowanego na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych pod symbolem MTX. Posiada w Polsce zakład produkcyjny, który jest największą fabryką CETCO na świecie.

Więcej o Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016