• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Cztery urządzenia GRUNDODRILL na placu budowy pod wysokim napięciem

Instalacje kabla ziemnego 110 kV pod jedną z głównych ulic w Reutlingen


Opublikowano: 26-07-2016 Źródło: DTA-Technik sp. z o.o.

Reutlingen jest dużym, liczącym około 120 tys. mieszkańców miastem w południowej części Niemiec. Tamtejsze miejskie zakłady energetyczne (FairEnergie GmbH) już od dłuższego czasu planowały zainstalowanie pod ziemią nowej trasy kabla ziemnego 110 kV od masztu energetycznego „KE 10“ do stacji transformatorowej „Centrum”. Z uwagi na duże natężenie ruchu na czteropasmowej ul. Konrad-Adenauer przy projektowaniu budowy kabla ziemnego tej linii wysokiego napięcia wzięto pod uwagę tylko metodę wiercenia płuczkowego.


Prace w Reutlingen. Fot. DTA-Technik sp. z o.o. Prace w Reutlingen. Fot. DTA-Technik sp. z o.o.

Kilka zadań w trakcie jednego przedsięwzięcia

Inwestor zlecił rozpoznanie gruntu budowlanego na trasie liczącej 775 m, obejmującej kilka poziomów ułożenia kabla. Ze względu na fakt, że ul. Konrad-Adenauer częściowo przechodzi w drogę B28 i przebiega w pobliżu średniowiecznej starówki, zezwolenia na wbudowanie kabla równolegle do ulicy udzielono tylko na okres letnich ferii szkolnych, czyli od 30 czerwca do 5 września 2014 r., gdy natężenie ruchu jest mniejsze. W tym samym czasie zaplanowano wymianę odcinka znajdującego się tam wodociągu DN400 oraz instalację pustych rur na drugi kabel ziemny 110 kV, przewidziany dla przyszłych potrzeb.

Cztery wiertnice jednocześnie

Zakres prac obejmował ułożenie rur ochronnych PE-HD o średnicy zewnętrznej 160 mm w wiązce po cztery (trzy przewody jednożyłowe i przewód transmisji danych). Oznacza to, że dla dwóch kabli 110 kV należało przy użyciu techniki wiertniczej umieścić 1400 m wiązek rur ochronnych na głębokości 4,5-6 m. Odcinki przewiertów HDD do montażu kabli ziemnych wynosiły 405 m, 380 m, 260 m, 180 m i 200 m, a długość przewiertu na budowę wodociągu (rura DN400 z żeliwa ciągliwego ze złączkami przenoszącymi siły wzdłużne) zaplanowanego na głębokości 8,5 m liczyła 370 m. Ponadto w jednym miejscu trzeba było przejść z wodociągiem prostopadle pod drogą federalną, co zostało wykonane za pomocą przewiertu przeciskowego DN800 o długości 33 m.

Instalacja przy użyciu techniki wiertniczej rurociągów i przewodów stanowiła prawdziwe wyzwanie z uwagi na znaczną głębokość ułożenia i krótki okres na wykonanie wszystkich prac. Roboty te zlecono firmie Max Wild GmbH. Ze względu na ciasne ramy czasowe konieczne było jednoczesne użycie kilku wiertnic, ustawionych bezpośrednio jedna za drugą, na różnych poziomach zagłębienia i na tym samym odcinku trasy. W tym celu wykonawca wykorzystał trzy wiertnice GRUNDODRILL 25N i jedną GRUNDODRILL 18ACS, tymczasowo (do robót rozszerzeniowych) używał również wiertnicy Prime Drilling 80t.

Umieszczone jedna za drugą, a także ustawione w przeciwnych kierunkach wiertnice pracują na trasach przewiertów na różnych poziomach zagłębienia jedna nad drugą Umieszczone jedna za drugą, a także ustawione w przeciwnych kierunkach wiertnice pracują na trasach przewiertów na różnych poziomach zagłębienia jedna nad drugą

Wyzwania na placu budowy

Na placu budowy działały cztery zespoły wiertaczy i kilku pracowników do zadań logistycznych oraz do obsługi urządzenia do recyklingu. Wykonawca musiał zmierzyć się z bardzo zróżnicowanymi warunkami geologicznymi. Przy użyciu techniki wiertniczej należało na długości trasy, a także na różnych poziomach zagłębienia, uporać się z pięcioma różnymi jednostkami gruntów skalistych (żwir dolinny, soczewka iłu, trzy różne skały liasowe). Miejscami trzeba było w obrębie jednego odcinka wiertniczego dostosować płuczkę wiertniczą, a także sam rodzaj drążenia do przeciwstawnych warunków gruntowych, charakterystycznych dla głębszych warstw gruntu pod Reutlingen.

Sytuację komplikowały występujące w tym rejonie uskoki tektoniczne, które na zachodnim odcinku trasy znacznie utrudniły sterowanie wykonaniem przewiertów (przebiegi uskoków stwarzają duże niebezpieczeństwo zboczeń z trasy z uwagi na spotykające się tam skały o różnej twardości). Wykonawca poradził sobie z tym problemem poprzez ciągłe polecenia korygujące sterowanie. Z kolei ostrokrawędziaste i powleczone iłem żwiry dolinne wymagały bardzo dużej siły posuwu i stałego dużego wysiłku w zakresie sterowania.

Niezawodny sprzęt

Ze względu na duże średnice poszerzania w celu wciągnięcia wiązek rur i na jeszcze większe poszerzenie dla wbudowania wodociągu, konieczne było użycie wydajnych urządzeń wiertniczych. Dzięki zastosowanym w Reutlingen maszynom GRUNDODRILL możliwe było zakończenie zadania przed terminem.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia