• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jakość wody pitnej – jak ją poprawić?

Dlaczego uszczelnianie przewodów wodociągowych jest takie ważne?


Opublikowano: 22-11-2016 Źródło: 3M Poland

W dostępie do czystej wody szczególne znaczenie ma utrzymanie i modernizowanie sieci wodociągowych. Co ważne, niskim kosztem i bez zbędnych prac budowlanych można dać starym wodociągom nowe życie, przywrócić ich szczelność zaledwie w jeden dzień i poprawić jakość wody. Dlaczego to takie ważne?


Już po 60 min od natrysku można przywrócić przepływ wody. Fot. 3M Poland Już po 60 min od natrysku można przywrócić przepływ wody. Fot. 3M Poland

Straty wody w sieciach wodociągowych. Globalny problem?

Słodka woda to zaledwie około 3% zasobów wody na świecie, zaś około 1,2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. Naukowcy szacują, że zasoby słodkiej wody w skali globalnej wyczerpią się za 25 lat z powodu wzrostu liczby ludności.

Dlatego tak istotne są straty wody – ilość wody zdatnej do picia to globalny problem, który w przyszłości może urosnąć do rangi najważniejszego wyzwania cywilizacyjnego. Przykładowo, w ogromnej, liczącej 17 mln osób aglomeracji Meksyku, naprawienie uszkodzonych miejsc w systemie wodociągowym pozwoliłoby na zaopatrzenie w wodę 3 mln osób! W wielu krajach do 30% wody marnowane jest w wyniku przecieków w skorodowanych rurach, zaworach czy w wyniku innych uszkodzeń. Naprawa urządzeń do dystrybucji wody oraz stosowanie rozwiązań oszczędnościowych pozwoliłoby na uratowanie znacznej ilości wody.

Uszczelnianie rur – dlaczego jest takie ważne?

Aktualnie poszukuje się nowych źródeł wody. Głównym z nich jest woda z oceanu, ale techniki jej odsalania są nadal bardzo drogie. Prostszym i tańszym sposobem jest oszczędne gospodarowanie i odpowiednia redystrybucja oraz właściwa eksploatacja systemów wodociągowych.

Schemat renowacji przy użyciu Scotchkote 2014 Wizualizacja 3M Poland Schemat renowacji przy użyciu Scotchkote 2014 Wizualizacja 3M Poland

 

Polskie spółki wodociągowe przez ostatnie lata wytrwale modernizowały oczyszczalnie ścieków, budowały i modernizowały istniejące sieci oraz promowały picie czystej wody z kranu. Jednak niewielu bierze pod uwagę to, że na drodze od oczyszczalni do kranu woda przechodzi przez sieci, których stan bywa niezadowalający. Jednym z powodów, które wpływają na niską jakość wody, jest nieszczelność przewodów. Istnieją jednak sposoby na rozwiązanie problemów z jakością̨ wody i szczelnością̨ rurociągów, pozwalające na oszczędność czasu i nakładów finansowych przy stosunkowo niskiej uciążliwości prac dla środowiska.

Jak szybko i skutecznie naprawić wodociągi?

Całkowita wymiana przewodów wodociągowych wiąże się nie tylko z wysokimi kosztami, ale też m.in. z utrudnieniami komunikacyjnymi i czasowym pozbawieniem mieszkańców dostępu do wody. Rozwiązaniem może być wprowadzenie nowoczesnej metody, z powodzeniem stosowanej od lat na świecie i dostępnej także w Polsce. Mowa o polimerowej powłoce do bezwykopowej renowacji rur, tzw. 3M™ Scotchkote™ Pipe Renewal Liner 2400. Powłoka ta pomoże wyraźnie podnieść jakość wody i wydłużyć okres eksploatacji (nawet ponad 50 lat) sieci wodociągowej. Poprawia również parametry rurociągu – zmniejsza jego chropowatość wewnętrzną, co bezpośrednio prowadzi do zmniejszenia ciśnienia podczas tłoczenia wody. Jest szczelna, chroni przed korozją, przywraca i zachowuje wewnętrzną średnicę rur, a co istotne, naprawia pęknięcia, przedziurawienia i wżery korozyjne.

Ogromną zaletą tego rozwiązania w przypadku remontów sieci jest szybkość realizacji – czas wiązania wynosi 10 min, a naprawione sekcje są gotowe do użycia po 90 min od przeprowadzenia procedury (60 min na utwardzenie, 30 min na płukanie). Jest to szczególnie istotne dla użytkowników, bo w praktyce oznacza, że dostawy wody można wznowić jeszcze tego samego dnia.

Pracownik kontroluje urządzenie, aby precyzyjnie nanieść aplikację powłoki na każdym z odcinków. Fot. 3M Poland Pracownik kontroluje urządzenie, aby precyzyjnie nanieść aplikację powłoki na każdym z odcinków. Fot. 3M Poland

 

Zastosowanie powłoki polimocznikowej pozwala uniknąć kosztownej i uciążliwej dla użytkowników wymiany całej instalacji. Dzięki aplikacji przy użyciu natrysku wirowego możliwe jest skuteczne pokrycie istniejącej infrastruktury oraz przywrócenie wewnętrznej średnicy rur. Zwiększa się więc wydajność przewodów, eliminowane jest powstawanie osadów, jak również ograniczane są straty wody.

Polimocznik jest szeroko stosowany w branży budowlanej, wykorzystywany do wykonywania wodoszczelnych, odpornych chemicznie i termicznie powłok, charakteryzujących się bardzo wysoką trwałością i odpornością na trudne warunki. W przypadku renowacji sieci wodociągowych powłoka taka jest aplikowana metodą bezwykopową przy użyciu natrysku wirowego. Sam proces tworzenia powłoki nie jest skomplikowany i przebiega szybko, a sama powłoka spełnia wszystkie wymogi renowacji systemów dystrybucji wody pitnej.

Dbanie o sieć wodociągową i jej stałe monitorowanie pozwala w porę podjąć odpowiednie działania, które docelowo wpływają na poprawę jakości wody i oszczędne nią gospodarowanie. W ten sposób dbamy też o własne zdrowie i komfort życia, a przede wszystkim o dobro wspólne, jakim jest czysta i bezpieczna woda pitna.

3M Company jest jednym z największych amerykańskich koncernów, prowadzącym zdywersyfikowaną działalność przemysłową, oferującym innowacyjne rozwiązania technologiczne. Oferta produktowa prezentowana w pięciu sektorach jest odpowiedzią na oczekiwania zarówno rynku, jak i końcowych użytkowników. W zakresie inżynierii bezwykopowej zajmuje się m.in. renowacją sieci wodociągowych oraz lokalizacją i znakowaniem sieci.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia