W Warszawie sprawnie przebiega remont kanału deszczowego w ul. Grójeckiej. Prace renowacyjne obejmujące blisko 2-kilometrowy kanał są na ukończeniu. Szybkie tempo robót jest możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii bezwykopowej i instalacji rękawa utwardzanego promieniami UV. Do wyremontowania pozostało około 300 m kanału.

Przyjęta metoda renowacyjna ograniczyła do minimum konieczność wykonywania wykopów. Te powstały tylko tam, gdzie kanał był zupełnie niedrożny.

W ramach tego samego kontraktu przewidziana została też renowacja odgałęzień bocznych kanału, w technologii rur utwardzanych na placu budowy (tzw. rękaw wykonany z tkaniny poliestrowej o strukturze filcu, nasączony żywicą epoksydową i utwardzany gorącą wodą). Renowację przejdzie też łącznie 50 studni kanalizacyjnych i 40 wpustów deszczowych.

Przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu kanału na odcinku od wiaduktu nad torami PKP Warszawa-Rakowiec do ul. Banacha został ogłoszony pod koniec lipca. Na początku września podpisana została umowa z wykonawcą – firmą BLEJKAN S.A.

Innowacyjna technologia

Inwestor zdecydował się wybrać nowoczesną, zaawansowaną oraz ciągle rozwijającą się technologię renowacji kanalizacji ze względu na jej minimalną ingerencję w miejską tkankę. Polega ona na wprowadzeniu do kanału – poprzez istniejące studzienki – specjalnego rękawa z włókna szklanego. Kolejnym etapem jest rozprężenie rękawa za pomocą powietrza pod dużym ciśnieniem. W ten sposób uzyskuje on kształt rury kanalizacyjnej. Do tak przygotowanej konstrukcji wprowadzany jest wózek z lampami UV, które utwardzają żywicę. Renowacja kanalizacji kończy się wyfrezowaniem zalepionych przyłączy kanalizacyjnych specjalistycznym robotem.
Zakończenie realizacji kontraktu przewidziano na 15 grudnia 2016 r.

Warszawa: bezwykopowa renowacja kanału deszczowego w ul. Grójeckiej