Budowane nawet kilkadziesiąt lat temu systemy kanalizacyjne na skutek długoletniej eksploatacji wymagają w niektórych przypadkach pilnej interwencji. Zadania z tego zakresu są szczególnie wymagające. Nierzadko obywają się w obszarze silnie zurbanizowanym, a dodatkowo muszą być przeprowadzane w taki sposób, aby do minimum ograniczyć trudności z dostępem do okolicznych sieci, użytkowanych zarówno przez mieszkańców, jak i przedsiębiorców i inne podmioty. W tego typu inwestycjach czas realizacji ma szczególne znaczenie.

Dlatego właśnie inwestorzy, a także sami wykonawcy tego typu prac, decydują się na metody, które umożliwiają szybką realizację przedsięwzięcia. Jedną z najbardziej popularnych metod, która zyskuje coraz większą popularność w zakresie renowacji przewodów, jest technologia CIPP (to skrót od angielskiej nazwy „Cured in Place Pipe” – rura utwardzana na miejscu).

Na czym polega renowacja w technologii CIPP?

Do wcześniej oczyszczanego kanału wprowadzany jest rękaw nasączony żywicą. Rękaw taki jest następnie utwardzany już wewnątrz kanału.

Metoda utwardzania zależy od materiału, z którego został wykonany rękaw. Do najczęściej stosowanych należą wykładziny w postaci mat z włókien poliestrowych o strukturze filcowej, nasycone żywicami poliestrowymi, utwardzane termicznie gorącą wodą lub parą; wykładziny w postaci mat z włókien szklanych, nasycone żywicami poliestrowymi, utwardzane parą oraz wykładziny w postaci mat z włókien szklanych, nasycone żywicami poliestrowymi, utwardzane promieniami UV.

Utwardzanie rękawów promieniami UV może odbywać przy użyciu łańcuchów UV. Co to za urządzenia i jakie są ich cechy?

  1. Łańcuchy UV to urządzenia, które są wykorzystywane podczas renowacji kanałów z użyciem jednej z najpopularniejszych metod, czyli technologii CIPP.
  2. Wykorzystują promienie UV (o różnej długości fal) do naświetlania rękawa wprowadzonego wcześniej do kanału poddawanego renowacji.
  3. Ich długość i średnica może być regulowana w zależności od potrzeb i zakresu renowacji.
  4. Mogą być wykorzystywane do renowacji kanałów o bardzo różnej średnicy: od DN150 do nawet DN1500.
  5. Można je stosować także w przypadku renowacji kanałów o przekroju jajowym.
  6. Posiadają wbudowaną kamerę czołową oraz wsteczną, dzięki czemu na bieżąco można śledzić postęp w procesie naświetlania rękawów.
  7. Wyposażone są w czujniki temperatury, które monitorują temperaturę powietrza i rękawa wewnątrz kanału. To pozwala na uniknięcie przegrzania.
  8. Najbardziej nowoczesną odmianą łańcuchów UV będą łańcuchy oparte na technologii LED UV. W Polsce zostaną one wprowadzone na rynek przez firmę Kanres w pierwszym półroczu 2017 r.
  9. Naświetlanie rękawów UV pozwala, dzięki ich budowie, na zachowanie dużo lepszych parametrów rękawa, jak ma to miejsce przy jego nagrzewaniu gorącą wodą lub parą wodną.
  10. Poruszają się w kanale dzięki kółkom, których rozstaw może być dowolnie regulowany. Dzięki temu do minimum ograniczają możliwość uszkodzenia rękawa, łańcuch zawsze jest w osi rękawa.