Nieodłączną częścią Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii "Inżynieria Bezwykopowa" są nagrody TYTAN - uznane w branży trofea, którymi co roku nagradzane są projekty z zakresu technologii bezwykopowych i produkty branżowe. Specjalne wyróżnienia w postaci tzw. Tytanowych Laurów Inwestora trafiają również do zleceniodawców zwycięskich projektów.

W jaki sposób wyłania się laureatów nagrody TYTAN?
Zgłoszone projekty i produkty oceniane są przez Jury, w skład którego wchodzą uznane autorytety reprezentujące najważniejsze środowiska akademickie i branżowe oraz redaktor naczelny czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa". Ocena odbywa się na podstawie niezależnego głosowania członków Jury, którzy mają do dyspozycji stałą pulę punktową, rozdzielaną pomiędzy nominowane firmy, a suma punktów decyduje o ostatecznym rozstrzygnięciu.

Tegorocznych zwycięzców wyłoniła komisja w składzie:
- Dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej
- Mgr inż. Paweł Kośmider z kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”
- Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej
- Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas Prorektor Politechniki Wrocławskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
- Dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej
- Dr inż. Teresa Nowak z Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej
- Dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy (WISBIOP).

Znamy zwycięzców tegorocznej nagrody TYTAN!
10 czerwca br. W trakcie uroczystej Gali przyznane zostały nagrody w następujących kategoriach:
Projekt roku – nowa instalacja; Projekt roku – renowacja; Europejski projekt w technologiach bezwykopowych; Mały projekt bezwykopowy; Produkt roku.

W kategorii „Projekt roku – nowa instalacja” nagrodzone zostało Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o. za budowę kolektora sanitarnego DN800 o długości 2063 m, z czego 1992 m zrealizowano metodą mikrotunelowania. Wykonano też kolektor sanitarny DN400 o długości 802 m metodą przewiertu sterowanego, przełączenia do istniejącej sieci DN500 i DN200 mm metodą przewiertu sterowanego oraz przełączenia do istniejącej sieci DN300 metodą wykopu otwartego. Łączna długość wybudowanej sieci wynosi 2956 m, z czego 2792 m wykonano bezwykopowo. Prace wykonano na zlecenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie sp. z o. o., który uhonorowany został Tytanowym Laurem Inwestora.

Zwycięska statuetka w kategorii „Projekt roku – renowacja” trafiła do firmy BLEJKAN S.A.,która wykonała bezwykopową renowację przedwojennego betonowego kanału ogólnospławnego o przekroju jajowym w zakresie średnic od 750 x 500 do 1100 x 700 mm na długości 630 mb. Ponadto zrealizowano renowację 38 czynnych przyłączy bocznych za pomocą rękawów CIPP i packerów DN800. Inwestycja zakładała też: uszczelnienie za pomocą kształtek kapeluszowych przyłączy bocznych w ilości 54 szt.; zamulenie istniejących nieczynnych kanałów i odgałęzień bocznych (11 szt.); renowację studni rewizyjnych na kanale (14 szt.); wymianę włazów studziennych na studniach od S1 do S10 (10 szt.). Tytanowym Laurem Inwestora nagrodzone zostały Wodociągi i Kanalizacja w Opolu sp. z o.o.

Najlepszy w kategorii „Europejski projekt w technologiach bezwykopowych” okazał się A. Hak Drillcon B.V. za mikrotunelowanie pod rzeką Łabą w Hamburgu związane z budową dwóch gazociągów, których trasa na długości ponad 1,5 km biegnie na głębokości do 35 m w zróżnicowanych warunkach geologicznych. Do prac zmobilizowano urządzenie AVND2400AB (⌀3025 mm) wyprodukowane przez Herrenknecht AG. Prace trwały 112 dni. Najwyższe odnotowane dobowe osiągi wynosiły do 40 m.

Jury uznało, że na nagrodę TYTAN 2015 w kategorii „Mały projekt bezwykopowy” zasłużyło Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o. Firma ta zbudowała kanalizację sanitarną na osiedlu Wilno w Warszawie z zastosowaniem metody mikrotunelowania. Rury polimerobetonowe DN500 zainstalowano na długości 781,6 m. Wykonano też kanalizację sanitarną z rur GRP DN400 na długości 313,54 m oraz DN300 na długości 328,92 m. Łączna długość instalacji wyniosła 1424,06 m. Tytanowy Laur Inwestora zdobyło tym samym Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.

Za „Produkt roku” uznano „Grundopit Keyhole” – mikrowiertnicę sterowaną HDD – statuetkę otrzymał przedstawiciel DTA-TECHNIK sp. z o.o. TRACTO-TECHNIK w Polsce.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Zobacz pełną listę nominowanych do nagrody TYTAN 2015

Relacja z Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa 2015”


Zobacz fotogalerię z rozdania nagród TYTAN 2015

Weź udział w Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2016 ----> więcej