Na pytania redakcji odpowiedział prezes firmy PPI CHROBOK S.A. Karol Kuczwalski.

1.    Co wskazałaby Pan jako największy sukces lub osiągnięcie w całej historii firmy?

Na największy sukces firmy zawsze składają się różne drobne osiągnięcia. Oczywiście mamy w swojej historii wiele inwestycji, które można by wymienić – jedną z nich omawiam w jednej z następnych odpowiedzi. Nieprzerwanie od 25 lat istniejemy na polskim rynku inżynieryjnym i to jest miarą naszego sukcesu. Marka PPI CHROBOK S.A. jest rozpoznawalna i ceniona.

2.    Jak by Pan sformułował cel firmy na najbliższe 10 lat?

Celem firmy na najbliższe 10 lat jest objęcie pozycji lidera technologii bezwykopowych w Polsce i skuteczna realizacja wszystkich, nawet najbardziej wymagających projektów. Chcemy, aby inwestorzy – planując swoje zadania – konsultowali je z nami, jako doświadczonym, skutecznym i pewnym partnerem, którego wiedza i technologie zapewnią sprawną realizację zadań.

3.    Innowacje – to aktualnie bardzo popularne i „modne” pojęcie. Proszę powiedzieć, na jakie obecnie innowacje Państwo stawiacie?

Mając na uwadze bezpieczeństwo ludzi, jak i inwestycji, w tym momencie postawiliśmy na technologię Direct Pipe firmy Herrenknecht. Zapewni ona sprawną i pewną realizację nawet najtrudniejszych przekroczeń, jakie czekają polskich inwestorów, przy maksymalnym bezpieczeństwie naszych pracowników oraz trosce o środowisko naturalne. Pierwszą realizację projektu z użyciem technologii Direct Pipe planujemy w III kwartale tego roku – będzie to premierowe użycie tej technologii w Polsce.

4.    Która inwestycja w branży bezwykopowej na świecie była w Pana opinii najbardziej spektakularna i dlaczego?  

Jesteśmy lokalnymi patriotami i działamy głównie w Polsce, dlatego skupiamy się na sukcesach polskiej inżynierii. Za szczególne osiągnięcie ostatnich lat uznaliśmy więc budowę układu przesyłowego do oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie, czyli realizację mikrotunelu o średnicy 3000 mm. Naszym zadaniem w ramach tej inwestycji było przygotowanie komór technologicznych niezbędnych dla prowadzenia mikrotunelu. Było to trudne zadanie ze względu na długość pogrążanych grodzic, lokalizację i złożone warunki gruntowe. Inwestycja wymagała od nas ogromnego zaangażowania sprzętu i materiału w krótkim czasie. Tempo prowadzonych prac było ogromne, a warunki miejskie wymagały zastosowania wielu środków dla prawidłowej, terminowej i bezpiecznej organizacji prac. Liczby mówią same za siebie: wykonaliśmy 16 tys. m2 kolumn cementowo-gruntowych (zużyto kilkanaście tysięcy ton cementu), łącznie wbiliśmy grodzice o powierzchni 22 tys. m2, wbudowaliśmy i zdemontowaliśmy ponad 1300 ton ram i rozpór stalowych, a najdłuższe grodzice wbijane z użyciem młota wibracyjnego zawieszonego na dźwigu mierzyły 22,5 m.   

5.    Kontrakt marzeń – gdyby Pan mógł wybrać dla swojej firmy idealne zlecenie, to co by to było?

Każdy projekt powierzony nam przez klientów traktujemy z taką samą uwagą i zaangażowaniem. Każdy z nich niesie za sobą nowe wyzwania i niespodzianki ze strony matki natury.  Stale się uczymy i wdrażamy nowe rozwiązania technologiczne, umożliwiające realizację coraz trudniejszych zadań. Każde nowe przedsięwzięcie, które jest bardziej wymagające od poprzedniego, jest dla nas zatem projektem marzeń. Jego skuteczna realizacja czyni go projektem marzeń spełnionych.

6.    W jaki sposób zatrzymać wartościowych pracowników w firmie?

Stawiamy przede wszystkim na rozwój pracowników i stwarzanie im takich możliwości wewnątrz firmy, które umożliwią rotację w ramach różnych projektów oraz doszkalanie z zakresu nowych technologii. Nie można, oczywiście, zapominać o atmosferze wewnątrz firmy, atrakcyjnym uposażeniu i przede wszystkim bezpieczeństwie pracy. Jednak to właśnie rozwój firmy i stabilne jej działanie ogranicza rotację kadr. Staramy się stale zacieśniać więzi z pracownikami i co najmniej dwa razy do roku przygotowujemy spotkania integracyjne. Przykładowo w tym roku obchodziliśmy 25 -lecie firmy, uwieńczone wspólną uroczystością plenerową.

7.    Jaką książkę powinien przeczytać każdy inżynier i dlaczego?

Trudno wskazać jeden tytuł. Uważam, iż każdy inżynier powinien być na bieżąco z obowiązującymi przepisami i nowinkami technicznymi. Inżynieria to bardzo rozbudowana dziedzina i stworzenie jednego „elementarza” byłoby bardzo trudne.

Przeczytaj też: Niestandardowo o branży bezwykopowej (cz.1. oraz cz.2.)

Więcej o Konferencji "INŻYNIERIA Bezwykopowa" 2016