W zależności od zakresu prac renowacyjnych oraz stanu istniejącej infrastruktury wykonawca robót wykorzystuje wielorakie technologie. Rzadko się jednak zdarza, by w stosunkowo krótkim czasie w jednym mieście trzeba było sięgnąć po cały wachlarz metod renowacyjnych. Taka sytuacja miała miejsce w Poznaniu, gdzie w krótkim czasie zrealizowano aż pięć kontraktów renowacyjnych, które wymagały użycia łącznie pięciu technologii.

Dlaczego warto inwestować w różnorodne technologie bezwykopowe?

Niektóre firmy renowacyjne specjalizują się w jednej, dwóch technologiach, tymczasem szersze spektrum oferowanych usług daje większe możliwości zdobycia różnorodnych kontraktów. Najlepszym na to przykładem jest wspomniane przedsięwzięcie w stolicy Wielkopolski. Tylko dzięki bogatemu wachlarzowi technologii prawidłowo dobranych do kształtu kanału i jego stopnia uszkodzenia, a co za tym idzie - specjalistycznemu sprzętowi, jak również organizacji i logistyce udało się zrealizować pięć kontraktów o łącznej wartości 50 mln zł netto, usytuowanych na terenie całego miasta.

Zastosowanie technologii bezwykopowych skutkowało minimalizacją utrudnień dla otoczenia (choć zdarzało się wstrzymanie robót ze względu na uciążliwość dla mieszkańców prowadzenia prac w godzinach nocnych), co było ważne szczególnie w ścisłym Śródmieściu. Efekt robót był imponujący: ponad 32,6 km zmodernizowanych kanalizacyjnych kanałów, instalacja ponad 3 tys. sztuk kształtek kapeluszowych, po-nad 4 tys. szt. przyłączy kanalizacyjnych i renowacja ponad 800 sztuk studni kanalizacyjnych. Naprawie poddano kanały sanitarne i ogólnospławne, kołowe i jajowe oraz dzwonowe, w zakresie średnic od DN200 do przekroju podwyższonego koła o wymiarach 3200/2600 mm. Prace wykonała na zlecenie spółki miejskiej Aquanet S.A. firma Blejkan S.A. wspólnie  z firmą Terlan sp. z o.o. Warto podkreślić, że Blejkan S.A. w 2015 r. przeprowadził renowację około 100 km sieci, bijąc tym samym rekord Polski w ciągu roku. Ponad 32 km odnowionej sieci w samym tylko Poznaniu pokazuję skalę prac w stolicy Wielkopolski.

Jakie metody sprawdziły się w Poznaniu?

Spółka Blejkan posiada zaplecze kadrowe i sprzętowe umożliwiające wykonywanie prac renowacyjnych w szerokim zakresie. Spośród szerokiego wachlarza stosowanych rozwiązań w stolicy Wielkopolski wykorzystano następujące: wykładzina z rur ściśle pasowanych PVC-U, wykładzina CIPP utwardzana promieniami UV, wykładzina CIPP utwardzana gorącą wodą, chemia budowlana oraz panele GRP.

Konsorcjum wykonawcze musiało zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami. Jednym z nich była renowacja kanału, którym transportowane są ścieki spływające z całej aglomeracji poznańskiej. Oprócz kolektora głównego o wymiarach 3200/2600 mm prace obejmowały również dwa kanały (pierwszy o przekroju 1000/1720 mm, a drugi o średnicy 2400 mm), które doprowadzały do niego nieczystości.

Przepływ w tym miejscu kształtuje się na poziomie około 8000 m3/godz., w porze bezdeszczowej i około 16 000 m3/godz. w porze deszczowej, tymczasem roboty nie mogły go wstrzymywać. Dlatego, aby możliwe było prowadzenie prac renowacyjnych, uruchomiono aż kilkanaście pomp, które pracowały jednocześnie i umożliwiały ciągły odbiór nawet tak dużej ilości ścieków.

Realizacja opisanych przedsięwzięć nie byłaby możliwa bez dużego, zróżnicowanego zaplecza sprzętowego, dzięki któremu podczas naturalnie występujących awarii można było szybko zadziałać i wyeliminować kosztowne przestoje.

Zobacz fotogalerię z bezwykopowej renowacji kanałów w stolicy Wielkopolski

Obejrzyj film z prac renowacyjnych w Poznaniu

Czytej też: Nagrody Tytan oczami lidera rynku

O sukcesach sportowych z Jakubem Blejszem